Jak zostać IT rekruterem?


Kiedyś sądziłam, że rekruterem zostaje się z przypadku. Ot, postanawiasz przezimować pracując w dziale rekrutacji, a nim się nie obejrzysz wsiąkasz w korporacyjną tkankę na kilka sezonów, a może i dekad. Chyba nastąpiła zmiana w postrzeganiu zawodu rekrutera, bo ku mojemu zdumieniu coraz częściej otrzymuję pytanie "jak zostać IT rekruterem?" Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie nieopierzonym jeszcze entuzjastom sztuki technicznej rekrutacji.
Zakładam, że za sobą masz porządne rekrutacyjne praktyki czy to in-house czy w agencji i teraz zastanawiasz się co dalej. Zatem...

1. POZNAJ PODSTAWY TEORII REKRUTACJI

  • Warto zacząć od klasycznych metod rekrutacji i selekcji (AC/DC, modele badania kompetencji kandydata, wywiad behawioralny), a także przyswoić podstawy psychologii organizacji i pracy.

2. OSWÓJ "COLD CALLING"
Jeśli ekscytuje cię dzwonienie do zupełnie ci obcej osoby, próba sprzedaży (nieważne czy nowego żelazka czy niesamowitej oferty pracy w IT), a potem walka o uwagę słuchacza w możliwie krótkim czasie zazwyczaj zakończona porażką, nie mogłeś trafić do lepszej profesji.

Jako rekruter techniczny nie raz przyjdzie ci się zmierzyć z trudnym rozmówcą i odrzuceniem. Nie każdy urodził się z telefonem przy uchu, ale niech cię nie zraża perspektywa "cold callingu", bo to tylko niewielki wycinek uroków pracy rekrutera. Ale nie zaszkodzi ci przygotować grubej skóry i dobrych manier szykując się do pracy w rekrutacji.

  • Wykorzystuj wszelkie okazję, aby trenować umiejętność rozmowy przez telefon; od załatwiania urzędowych spraw z niezbyt sympatycznym biurokratą, po pracę na infolinii sprzedażowej - takie doświadczenie na prawdę procentuje! 

3. PRZECZYTAJ OBOWIĄZKOWE KSIĄŻKI DLA IT REKRUTERA4. SZLIFUJ SOURCING

Nie zbudujesz trwałego domu bez mocnych fundamentów. W rekrutacji technicznej, z racji pracy głównie z kandydatami pasywnymi, sourcing stanowi podstawę skutecznego budowania zespołów programistycznych. Dlatego też w arsenale twoich umiejętności musi się znaleźć sourcing. O mojej długiej przygodzie z sourcingiem opowiadałam tutaj.
  • Jeśli przepracujesz zawartość książki "Full Stack Recruiter" sourcing nie będzie miał dla ciebie żadnych tajemnic. Podejdź do lektury tej rekrutacyjnej cegły z głową!

Picture

4. BUDUJ SWOJĄ WIEDZĘ TECHNICZNĄ

5. ŚLEDŹ GWIAZDY TECH REKRUTACJI

  • Przejrzyj listę prelegentów na światowych konferencjach rekrutacyjnych takich jak SOSU czy SourceCon, zazwyczaj to creme de la creme aktualnej sceny rekrutacyjnej
  • Znajdź na Twitterze i LinkedIN inspirujące osoby ze świata technicznej rekrutacji i (wiem, wiem, nie brzmi to najlepiej) zacznij ich śledzić. Możesz rozpocząć od skorzystania od mojej listy na Twitterze: Tech Recruiting Worldwide

6. CZYTAJ I SŁUCHAJ BRANŻOWE PODCASTY

  • Glossary Tech: słownik terminów i technologii ze świata IT, ale także wywiady z rekruterami
  • Sourcecon: blogowe kompendium wiedzy o dobrych praktykach w rekrutacji i sourcingu
  • Doris in Social Media: Rekrutacyjne tricki (sourcing na Twitterze czy Facebooku) z dużą dawką lifestyle.
  • UnderstandIT  polski blog opisujący świat IT w prostych słowach dla rekrutera
Podcasty/kanały na Youtube
  • Recruiting Daily chyba najbardziej znany podcast rekrutacyjny, w dużej mierze skupiony na rekrutacji w IT

7. BUDUJ SIATKĘ KONTAKTÓW

8. POZNAJ LOKALNY RYNEK PRACY IT

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące drogi do zawodu rekrutera IT daj mi znać, chętnie pomogę :-) 

Komentarze