Książki dla rekrutera (2018)W dzieciństwie marzyliśmy, aby zostać strażakiem, tancerką czy archeologiem - ręka do góry kto w dzieciństwie chciał zostać panią/panem z HR?


Do działu rekrutacji zazwyczaj trafia się z przypadku. Nowo zatrudnionego wrzuca się na głęboką wodę i ufa, że się nauczy się wszystkiego sam metodą prób i błędów. I rzeczywiście, większość pojmie tajniki pracy testując swoją niewiedzę na Bogu ducha winnych kandydatach.

Pojawia się pytanie: gdzie znajdziemy materiały, które dadzą nam wiedzę i narzędzia, aby awansować do pierwszej ligi specjalistów rekrutacji w branży technologicznej? Pozwolę sobie przedstawić cztery książki (jak na razie do przeczytania tylko w oryginale), które pomogą odnaleźć Ci się w świecie rekrutacji i technologii.Full Stack Recruiter: The Modern Recruiter's Guide.

Chyba najświeższa pozycja na liście [update ze stycznia 2018]. Kompendium wiedzy rekrutersko-sourcerskiej stworzone przez Jana Tegze zza naszej południowej granicy.

Książka wciąż wisi na mojej liście “to-read”.
Książką niewątpliwie zasługuje na osobny post - a tutaj znajdziecie jej recenzję.

Link do książki: Full Stack Recruiter: The Modern Recruiter’s Guide."Work Rules! Insights from Inside Google That Will Transform How You Live and Lead" by Laszlo Bock

Biblia HR napisana przez jednego z ojców kultury organizacyjnej Googla.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a lekturę dodatkowo umilają liczne anegdoty z historii powstawania Google. Laszlo Bock, do nie dawna [red. pod koniec 2016 roku postanowił skupić się na pracy nad swoim startupem i opuścił Google] przez lata odpowiadał nie tylko za procesy operacyjne, ale też zadowolenie z pracy i rozwój pracowników internetowego giganta. W książce porusza właściwie każdy aspekt pracy w HR, od budowy zespołów, zatrudniania, procesu rekrutacyjne po wynagrodzenia i budowę kultury organizacyjnej.

Dla rekruterów książka może być szczególnie ciekawa, bo Laszlo dość szczegółowo opisuje procesy i techniki stosowane przez ich wewnętrzny zespół rekrutacyjny przy zatrudnianiu inżynierów. Jak dla mnie to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby budującej organizację (niezależnie od funkcji i roli).

Link do książki."Technology Made Simple for the Technical Recruiter". by Obi Ogbanufe

Książka napisana stricte pod kątem rekrutacji IT. Autorka wyjaśnia podstawy informatyki, najpopularniejsze technologie, specjalności (od administratora, przez programistę, po business analityka) i podpowiada jak właściwie zadawać pytania, aby sprawdzić konkretne umiejętności kandydata. Książke dorwałam dwa lata temu kiedy miałam za sobą już kilka lat pracy w branży. Dla mnie bylo to świetne odświeżenie podstaw, ale równie dobrze może stać się biblią rekrutacji dla kogoś kto stawia pierwsze kroki w branży IT.
Link do książki na Amazonie: tutaj.

"Smart & gets things done" by Joel Spolsky

Krótka, napisana lekko, w bardzo amerykański sposób, książka autorstwa Joela Spolskiego. Joel, twórca miedzy innymi platformy pytań i odpowiedzi dla programistów StackOverflow postanowił podzielić się doświadczeniami w rekrutowaniu programistów do swojego startupu. Pomimo, że książka została wydana juz niemal 10 lat temu, prawdy w niej zawarte są ponadczasowe.

Na koniec autor proponuje system oceniania firm pod kątem jakości pisanego kodu i dogodności pracy dla programisty ("The Joel Test"). System ten można czasem spotkać w ogłoszeniach o pracę.


Książkę można kupić tutaj.


"Soft Skills: The software developer's life manual" by John Sonmez

Książka z zasady jest poradnikiem dla osób pragnących rozpocząć karierę programistyczną. Autor skrupulatnie wyjaśnia tajniki branży. Słuchając książki (wybrałam formę audiobooka) doszłam do wniosku, że owe wskazówki śmiało można wykorzystać w pracy rekrutera.

Autor, John Sonmez, kiedyś programista, dziś głównie konsultant i coach. Poza stroną techniczną pracy skupia się głównie na obszarze umiejętności miękkich w pracy programisty. Dużo mówi o produktywności, promuje zdrowy tryb życia, ale także sugeruje jak wykorzystać potencjał mediów społecznościowych w budowie kariery. Mało tego, porusza nawet temat związków w życiu programisty (rozdział pod znamiennym tytułem "Computers can't hold your hand"). Nawet jeśli nie zainteresują was pierwsze rozdziały głównie poświecone branży technologicznej, z pewnością znajdziecie coś dla siebie w dalszych częściach książki.

Link do książki i audiobooka tutaj.


Co czytać?

Obserwuję rynek, sprawdzam półki w księgarniach i ciągle czekam na jakieś ciekawe polskojęzyczne wydawnictwo dotyczące naszego rynku rekrutacyjnego.

Czy znacie jakieś pozycje książkowe o tej tematyce, które moglibyście polecić?

Komentarze