Korpo well-being czy może już well-washing?

Fani “The Office” pamiętają pewnie odcinek, gdy Michael Scott zabiera swój zespół na plażę; jako jeden z elementów swojej gry menadżerskiej proponuje przejście po rozżarzonych węglach. Poza dwójką pracowników wszyscy zgodnie odmawiają wyzwania. Wielu z nas codziennie, mniej lub bardziej dobrowolnie przebiega po takiej wyboistej ścieżce. Tuż obok kibicują nam pełni entuzjazmu liderzy wymachujący chorągiewką z napisem "well-being" i propozycją plasterka na poparzone stopy, które boleć mogą przez lata.

Scena z The Office

Korporacyjny well-being czy może już well-washing?

Dbanie o zdrowie psychiczne w miejscu pracy dawno już przestało być tematem tabu. Terapeuta online, refundowana aplikacja do medytacji, dostęp do grupy wsparcia, lista nie ma końca. Przeglądam oferty benefitów i wydawać by się mogło, że jeszcze nigdy wcześniej pracownicy nie byli tak zadbani. Ale czy na pewno obietnice w ogłoszeniu o pracę pokrywają się z tym dobrostanem załogi pracowniczej? I tak na arenę wkracza well-washing.


Czym jest Well-washing?

Well-washing można by luźno przetłumaczyć jako powierzchowne dbanie o dobrostan pracownika wykorzystując slogany marketingowe lub zabiegi stricte employer brandingowe zamiast praktycznych zmian w sposobie zarządzania firmą i ludźmi. Co z tego, że pracodawca zapewnia biurka stojące, kiedy jednocześnie poprzez nakład pracy wymusza nadgodziny; benefit nie zniweluje kosztów zdrowotnych poniesionych przez pracownika. Sama w biurze miałam kiedyś jogę i odstresowujące masaże, ale nigdy nie miałam na nie czasu, bo przecież kandydaci sami się nie zrekrutują, a ja marzyłam o wyjściu do domu przez wkroczeniem załogi sprzątającej na mój open-space.


Kabiny wsparcia

W historiach z well-washingiem w tle przoduje firma A. (z nazwą rzeki z południowej Ameryki). Internetowy gigant w 2021 roku chwalił się w swojej kampani wprowadzeniem “kabiny wsparcia”  (moje wolne tłumaczenie), gdzie pracownicy mogą uzyskać dostęp do medytacji online czy afirmacji. Po krytyce firmy, że w rzeczywistości pracownicy magazynów firmy A. mają problem nawet z wyjściem do toalety, filmik szybko zniknął z internetu. Ale internet nie zapomina. 


Boom branży health tech

Brytyjski rynek health tech jest trzecim największym po Stanach Zjednoczonych i Chinach, a najbardziej dynamiczny wzrost przypadł na okres pandemii. Lista startupów health tech na różnych etapach finansowania na samym AngelList wynosi ponad 1000. W raporcie Health and wellbeing z 2021 ankietowane organizacje przyznały, że tym nad czym ostatnio się skupiają jest zdrowie psychiczne pracowników, przy równoczesnej promocji ogólnego well-being.

Fragment raportu CIPD z 2021 (UK)


Koniec rynku pracownika?

Ogromnie się cieszę, że pracodawcy zauważają potrzebę i wdrażają nowe programy wspomagające dobrostan pracownika, ale jednocześnie jestem pełna obaw. Well-washing to jedno, ale ostatnie miesiące w cieniu globalnego kryzysu, pokazuje, że koniec końców zwycięża dziki kapitalizm. Masowe zwolnienia czy ciągły strach przed utratą pracy nie idą w parze z pełnym brokatu obrazem firmy dbającej o pracowników. Wkrótce, na rynku pracodawcy, może być to już bez znaczenia. 

....

Źródła:

Grafiki:



Komentarze

  1. Zawsze można pójść o krok dalej i poprzestać na pytaniu jak się pracownik czuje w skali 1-10 :D Dziś dostaliśmy zaproszenie do napisania kartki pożegnalnej dla kolegi który z powodu przyjaznej atmosfery pracy poszedł na roczny sick leave

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz