Jak przygotować się do wirtualnej rozmowy rekrutacyjnej?


Kiedy jako nieopierzona jeszcze rekruterka przecierałam szlaki rozmów rekrutacyjnych, wizja zatrudnienia kandydata bez wcześniejszej rozmowy twarzą w twarz wydawała mi się co najmniej absurdalna. Niewiele później rzeczywistość zweryfikowała moje ambicje i większość mojej pracy opierała się na wywiadzie z kandydatem przeprowadzonym już tylko telefonicznie. 


Nie dziwię się zatem obawom związanym z wirtualnym procesem rekrutacyjnym. A nowa rzeczywistość wskazuje, że taki format rozmów pozostanie z nami na dłużej. Jak najlepiej przygotować się do wirtualnej rozmowy rekrutacyjnej?





Przetestuj sprzęt i aplikacje do rozmowy

Technologia bywa zawodna. Jeśli masz jakiekolwiek problemy techniczne za wczasu poinformuj rozmówcę/rekrutera.

Dzień przed rozmową:

  • sprawdź czy uruchomisz wskazany program do rozmowy bez problemu (Zoom, Skype, Hangouts itp)
  • przetestuj jakość łącza internetowego
  • przetestuj jakość wizji i audio
  • czasem lepszą jakość rozmowy uzyskasz korzystając z aplikacji na smartfonie niż z wersji desktopowej
  • przetestuj wymagane oprogramowanie czy środowisko (np. Coderpad czy Codility)

Dress-code na wirtualnej rozmowie

Kwestia ubioru na wideokonferencjach to ostatnimi czasy niekończące się źródło memów. Moim skromnym zdaniem, nikogo jednak nie powinno interesować czy białą bluzkę dopasowałaś do dresów czy dobrze skrojonej spódnicy. Dress code ściśle związany z kulturą organizacyjną firmy (o czym piszę kilka paragrafów niżej). Jeśli komunikacja firmy w kwestii ubioru nie została jasno określona, warto doprecyzować oczekiwania przed rozmową. Ostatnie słowo w kwestii ubioru na wirtualną rozmowę o pracę zawsze powinien mieć jednak twój zdrowy rozsądek.

Mowa ciała w czasie wirtualnej rozmowy

W tradycyjnych rozmowach w świecie analogowym o wyniku rozmowy decyduje zestaw sygnałów werbalnych i niewerbalnych.  Niektórzy badacze twierdzą, że aż 90% naszej komunikacji opiera się właśnie na mowie ciała! Mimika twarzy, ton głosu, gestykulacja w czasie wirtualnej rozmowy to właściwie jedyne kanały ekspresji niewerbalnej przekazywane podczas rozmowy wideo. Badania potwierdzają, że częsty kontakt wzrokowy poprawia wiarygodność kandydata w oczach rozmówcy, co stanowi nie lada wyzwanie w rozmowie przez internet. 

Hipotetycznie, być może właśnie rozmowa w wersji wideo może pomóc wyzbyć się podświadomych uprzedzeń o osobie kandydata, które podsuwa nam nasz zawsze uproszczający rzeczywistość system poznawczy. 

Trenuj wirtualne rozmowy

Nie każdy czuje się komfortowo przed kamerką, dlatego przed wirtualną rozmową, znajdź czas na ćwiczenia. Poćwicz rozmowę przed lustrem lub nagraj się na kamerkę. Przeanalizuj swoją mowę ciała. Najlepiej poproś o feedback osobę trzecią, gdyż jej najłatwiej będzie wychwycić na co zwrócić uwagę lub co można poprawić. W czasach wirtualnych imprez nie powinno to stanowić wyzwania :)

Zadbaj o tło rozmowy w twoim domowym biurze

Nie musisz mieć za sobą od razu imponującej biblioteczki, ale zadbaj o to, aby nic nie odciągało uwagi rozmówcy od twojej osoby. Usuń z kadru chaotyczny nieład twojego "home office". Postaraj się zapewnić dobre oświetlenie pokoju z którego będziesz rozmawiać. 

Zapisz termin rozmowy w kalendarzu

Po pierwsze, traktuj zaproszenie na rozmowę w formie wideo-konferencji z taką powagą jak tradycyjną rozmowę w biurze. To tak jakby papież wysłał ci zaproszenie na audiencję przez Zooma :)

Nie bądź też kandydatem-duchem i szanuj czas swojego rozmówcy. Wymówka, że nie mogłeś trafić pod odpowiedni adres biura, tym razem jest zupełnie nie trafiona. 

Przeczytaj swoje CV

Być może zabrzmi to prozaicznie, ale nigdy nie zaszkodzi przeczytać Twojego życiorysu jeszcze raz. Jeśli w sekcji hobby piszesz, że interesuje cię kino i film przypomnij sobie co ostatnio oglądałaś (ha, a na pewno było tego sporo w czasach kwarantanny!). W sytuacji stresowej to wydawać by się było banalne pytanie może cię przerosnąć. Wydrukuj sobie swoje CV i miej je koło siebie na biurku w czasie rozmowy. 

Przeczytaj opis stanowiska jeszcze raz


Tym razem wypisz z opisu stanowiska umiejętności, cechy charakteru, specyficzne doświadczenie poszukiwane przez właśnie tego pracodawcę. Ze swojego CV wyłów sytuacje które udowadniają, że posiadasz oczekiwanie umiejętności. Pomóż sobie metodą STAR. Zbierz kilka dobrych przykładów z logicznie rozbitym ciągiem przyczynowo skutkowym i żadne pytanie nie powinno być ci straszne.

Przygotuj listę pytań


Zazwyczaj na końcu rozmowy przychodzi czas na pytania kandydata. Osoby zadające trafne pytania zawsze zyskują punkty za ciekawość i przygotowanie. Spisz sobie je na kartce lub w notatniku - trzymaj je w gotowości podczas wirtualnej rozmowy. Po kilku rozmowach o pracę będziesz miała listę gotową kardynalnych pytań, które zawsze możesz zadać na rozmowie.

Poczytaj o kulturze firmy


Nie każda firma pisze otwarcie o kulturze firmy. Jeśli wybierasz się na rozmowę do start-upu lub korporacji niemal pewne, że takie informacje znajdziesz na stronie firmy. Sprawdź listę wartości firmy i spróbuj skonfrontować je z tym co dla Ciebie jest ważne w pracy. Na przykład motto Facebooka jest "Move fast and break things", kiedy w Google sugeruje swoim pracownikom myślenie zawsze w wielkich kategoriach "Think Big". Zrozumienie takiego kontekstu może zaowocować sukcesem na rozmowie.



Każda rozmowa, ta mniej lub bardziej udana uczy Cię czegoś nowego i przybliża do znalezienia pracy. Powodzenia! 

PS. w czasie rozmowy nie zapominaj o uśmiechu :)

Komentarze

Prześlij komentarz