Eko praktyki w organizacji. Jak ratować świat zza biurka?


W domu segregujemy śmieci, na zakupy zabieramy torby z tkaniny, ograniczamy kupno jednorazowych butelek. Ale przecież nasze życie toczy się nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy! Tam spędzamy niemal ⅓  życia, i to w pracy generujemy tony śmieci.

Czy pracodawca może szerzyć praktyki ekologiczne w miejscu pracy? Nie tylko może, ale nawet powinien. Jako odpowiedzialny pracodawca, HRowiec, człowiek dorzuć swoją cegiełkę dla lepszego świata.



Woda bez plastiku

Zacznij od rezygnacji lub ograniczenia plastikowych butelek z wodą w biurze.

W organizacji w której obecnie pracuję kilka lat temu każdy pracownik otrzymał butelkę wielorazowego użytku. W międzyczasie udało się zredukować ilość zużywanego w firmie plastiku (w firmie zatrudniającej kilka tysięcy pracowników w Europie taka zmiana ma już znaczenie), a z moich obserwacji wynika, że butelki wielorazowe niezmiennie cieszą się popularnością w naszym biurze. Przyjście na spotkanie z plastikową jednorazową butelką grozi ostracyzmem ;)



Lunch przyjazny środowisku

Biznes, którego podstawą jest dostarczanie jedzenia "na telefon" przeżywa prawdziwy boom. Niestety, niemal każdy posiłek przywieziony jest jednorazowych opakowaniach wraz z zestawem sztućców, które szybko lądują w koszu.

Może warto zachęcać do przynoszenia własnych obiadów w wielorazowych pudełkach lunchowych? Innym pomysłem zorganizowanie cateringu dla pracowników bez zbędnego plastiku i wyposażenie pracowniczej kuchni w przyzwoitą zastawę stołową.

Od jakiegoś czasu największa sieć z tej branży Deliveroo zaproponowała użytkownikom aplikacji wybór opcji jedzenia bez jednorazowych sztućców. Inna znowuż marka odpowiedzialna za dostarczanie owoców do biur chwali się wyeliminowaniem plastiku i zerową emisją CO2 w procesie transportu ich produktów w mieście (niech żyje rower!)


Polecam apkę To Good To Go dzięki której uratujesz posiłki z restauracji lub kawiarni, które normalnie trafiłyby do kosza.

Recycling na miarę biura

To nie tylko postawienie trzech osobnych koszy na śmieci, ale przede wszystkim edukacja. A dobre nawyki z pracy łatwiej przenieść do domu.

Biuro to także dobre miejsce na wprowadzenie w drugi obieg rzeczy z naszej szafy. W przestrzeni mojego biura znajduje się punkt, gdzie można zostawić używaną odzież dla potrzebujących, a współpracująca z nami organizacja charytatywna regularnie odbiera od nas takie paczki. Akcje dobroczynne, abstrahując już od kontekstu ekologicznego, zazwyczaj mają dobry wpływ na markę pracodawcy. 

Zbędne gadżety?

Kto jeździ na konferencje IT, dobrze wie, czym i jak firmy próbują przyciągnąć potencjalnych kandydatów. Stoły uginają się od ciężaru wymyślnych, zazwyczaj kiepskiej jakości gadżetów, które i tak w końcu trafiają do kosza. Czy kolejny długopis, ulotka czy jojo z logo sponsora powinny być ważniejsze od środowiska? Najwyższa pora na włączenie eko myślenia w procesie angażowania pasywnego kandydata.

Ale coś się zmienia. Mile zaskoczyło mnie podejście debiutującej konferencji WaveHR, która wydała swoją publikację konferencyjną na papierze ekologicznym i ograniczyła do minimum “goodie bag”. 






Energia

Duże organizacje generują duże koszty. McDonald wprowadził urządzenia w restauracjach zmniejszające zużycie energii o 25%, Google zapowiada całkowite przejście na zieloną energię, a Capgemini w UK zobligował się do zredukowania emisji CO2. 

A co jeśli pracujesz w małej firmie i daleko wam od górnolotnych celów firm z Fortune 500? W salach konferencyjnych naklejcie proste przypomnienie o gaszeniu światła, upewnijcie się, że korzystacie z wydajnych świetlówek, sprzętu zużywającego optymalną ilość prądu, oraz czy krany w łazienkach i kuchni są równie oszczędne.

A jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, pozwolę sobie polecić świetnego dostarczyciela domowej (biurowej także!) energii - Bulb Energy.

Ten rewolucyjny start-up po za energią ze źródeł w pełni odnawialnych, dzięki swojej user-friendly aplikacji zapewnia świetną obsługą klienta, ale przede wszystkim tanią energię. Korzystając z tego linka otrzymacie w prezencie 50 funtów na start.




Islandia jest eko-wyspą - całość energii pozyskiwana jest ze źródeł termalnych (foto z maja 2015)


Eko-transport i podróże służbowe

Zdecydowana większość Londyńczyków do pracy dojeżdża transportem publicznym. Ci odważniejsi korzystają z dwóch kółek.

“Cycle to work” scheme to oferowany przez wiekszość brytyjskich organizacji dofinansowanie roweru pracownika i ulga podatkowa w jednym. W ten sposób państwo zachęca do przesiadki z samochodu na rower.

Londyn to nie Niderlandy, i szczerze podziwiam odwagę tych, którzy pomimo braku infrastruktury i na przekór kapryśnej pogodzie decydują na dojazd do pracy rowerem. Bankierzy ze spinaczami do prania zaczepionymi na nogawkach ich garniturowych spodni są powszechnym widokiem na ulicach Londynu. 




Zrozumienie istoty śladu węglowego i jego wpływu na środowisko coraz częściej przewija się w dywagacjach na temat ograniczenia podróży służbowych pracowników. W znajomej firmie grupa świadomych ekologicznie pracowników zaproponowała w ramach wyjazdu zespołowego do "siedziby matki" zamiast godzinnego przelotu przejazd lokalnym pociągiem i kilka godzin przeprawy promem.

Co ważne, odpowiedzialny pracodawca wysyłając pracownika na delegację może dopłacić "podatek" rekompensujący emisję CO2.

Platforma MyClimate oferuje kalkulator szacujący koszt rekompensaty nie tylko za zanieczyszczenie powstające w skutek podróży samolotem, ale nawet tego jaki ślad węglowy pozostawia w środowisku biuro w którym pracujesz, a nawet twój dom.

***

Kiedy w 2014 roku wyjeżdżałam z Krakowa jednym z powodów przeprowadzki była jakość powietrza. Pomimo, że na własnych płucach odczułam czym jest smog, w sercu wciąż byłam eko-ignorantką.

Dopiero pojawienie się małego człowieka sprawiło, że przemyślałam kwestię ekologii. Włączyło mi się myślenie długoterminowe. Jak będzie wyglądać przyszłość najmłodszego pokolenia? Czy będą mogli cieszyć się przyrodą, oddychać czystym powietrzem, czy będą mieli jak ogrzać domy?

Mam nadzieję, że poprzez małe zmiany w naszych praktykach i w domu i pracy będziemy w stanie zbudować lepszą przyszłość ludzkości. A ten artykuł w ramach inspiracji podeślij swojemu szefowi lub osobie zarządzającej biurem :)

Komentarze

Prześlij komentarz