Boolean search dla początkujących
Na początku był George Boole. Prosty matematyk samouk położył podwaliny pod współczesną algebrę.

Przez lata niezmiennie przemierzał tą samą kilkukilometrową trasę z domu na uniwersytet na którym pracował. Podczas jednego z takich poranków złapała go ulewa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że naukowiec (zapewne nie przejmujący się tak przyziemnymi rzeczami jak deszcz) przemókł do suchej nitki w skutek czego rozłożyło go dotkliwe przeziębienie. Jego szanowna małżonka zabrała się do leczenia swoimi metodami. Pani Boole uparcie wierzyła, że chorobę wygoni przyczyna gorszego samopoczucia i codziennie polewała przeziębionego męża wiaderkiem zimnej wody. Finału tej historii można się domyśleć...

W spadku po tym dziewiętnastowiecznym angielskim matematyku i filozofie otrzymaliśmy logikę którą z sukcesem wykorzystuje współczesna branża rekrutacyjna.

Krok 1. Zaprzyjaźnij się z Booleanem!

Boolean search pozwala skutecznie wydobyć prawdziwe skarby z przepastnych czeluści internetów. Niektóre z portali, które zapewne wykorzystujesz na codzień w pracy, również pozwala na wykorzystaniu tej logiki w ich wyszukiwarkach (np. LinkedIn lub Monster).

Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniłeś się z operatorami i prostą logiką booleanowską to najwyższy czas na nadrobienie zaległości.Zacznijmy od podstaw*.

Dzisiejszy odcinek sponsorują: OR, AND, (), "", NOT

*Boolean search to nie fizyka kwantowa, wymaga jedynie znajomości kilku reguł, ćwiczeń i cierpliwości. Nie oczekuj od razu spektakularnych wyników.

Krok 2. Jak działa OR?

Załóżmy, że poszukujemy programisty z doświadczeniem w programowaniu funkcyjnym. Otwórz wyszukiwarkę Google lub LinkedIn i wpisz poniższą frazę.

engineer OR developer OR programmer OR programista OR coderOR

Ten operator pozwala znalezienie dokumentów lub stron zawierających jedno z podanych przez nas slów kluczowych.
Picture

Krok 3. Czas na AND

Hola, hola, ale chyba nie szukamy byle jakiego programisty? Zawęźmy wyniki wyszukiwania przez dodanie kilku słów kluczowych.Możemy zacząć od prostego stringu:

engineer AND functional

lub pójść o krok dalej

(engineer OR developer OR programmer OR programista OR coder) AND (functional OR OCalm OR scala OR haskell OR "f#")

Napiszę o tym więcej w kolejnych odcinkach serii, ale warto pamietać, że wyszukiwarka Googla domyśle uznaje spację pomiędzy wyrazami za AND.
Picture
AND pozwala wyszukać tylko te dokumenty, które zawierają co najmniej po jednym wyrażeniu z obu nawiasów. Nawiasy (brackets) sprawiają, że zapis jest klarowny, rozdziela poszczególne warunki wyszukiwania, ale także tak jak arytmetyce służy kolejności wykonywania działań.

Krok 4. W cudzysłowie

Jeśli szukamy tylko konkretnego wyrażenia (np. "software engineer", a nie jedynie "engineer"), lub wyszukiwane przez nas słowo kluczowe może zaburzyc wyniki (np. "C++") korzystajmy z cudzysłowia. Załóżmy kogoś kto tytułuje się Haskell Ninja lub OCaml Master, użyjmy zatem cudzysłowia (quotation marks) czyli

"haskell ninja" OR "Ocaml master"

Krok 5. Wykluczenie z NOT

Możemy także pomóc sobie operatorem NOT lub - (minus).

Picture
Operatora NOT nie wspiera wyszukiwarka Googla, możemy natomiast wykorzystywać minus. Załóżmy, że nie chcemy wyszukiwać programistów, którzy pracowali lub pracują w naszej firmie, zatem:

(engineer OR developer OR programmer OR programista OR coder) AND (functional OR OCalm OR scala OR haskell OR "f#") NOT Comarch

Do następnego razu!

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić podstawy zastosowania wyszukiwania boolowskiego i nabraliście apetytu na więcej. W kolejnych odsłonach serii podzielę się sekretami jak odnaleźć prawdziwe perełki z pomocą tej logiki.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na łamach dawnego bloga.

Komentarze